O badaniu EEG

Co warto wiedzieć o badaniu EEG?

Przygotowanie do badania EEG:

- na badanie powinno się przyjść wyspanym, wypoczętym oraz sytym;

- ostatni posiłek prosimy zjeść co najmniej godzinę przed przyjściem;

- prosimy o uprzednie umycie włosów, ale na włosach nie powinno być: lakieru, pianek czy żelu do włosów, odżywek bez spłukiwania, itp.

- przed przystąpieniem do badań zostaną Państwo poproszeni o zdjęcie kolczyków oraz zegarków bransoletek.

 

Informacje o przebiegu badania EEG:

Jednorazowe badanie EEG trwa do 2 godzin (założenie czepka wraz z badaniem) nie ma możliwości jego skrócenia lub podzielenia na kilka wizyt (prosimy jednocześnie o zarezerwowanie dodatkowych 30 minut na ewentualne opóźnienia spowodowane np. trudnościami technicznymi – dlatego prosimy nastawić się na 2-2,5 godziny.

Badanie odbywa się na siedząco. W trakcie badania przewidziane są krótkie przerwy pomiędzy poszczególnymi częściami eksperymentu, o których zostaną Państwo poinformowani przez eksperymentatora w Pracowni.

Czas w Pracowni jest zarezerwowany wyłącznie dla Państwa, dlatego prosimy o punktualność oraz informowanie z wyprzedzeniem o ewentualnych zmianach lub trudnościach z dotarciem (najlepiej telefonicznie).

Po badaniu udostępnione zostanie Państwu pomieszczenie z umywalką i słuchawką prysznicową oraz lustrem, gdzie będziecie mogli Państwo umyć włosy. W Pracowni znajdują się: czyste ręczniki, szampon oraz suszarka do włosów. Jeśli jednak chcą Państwo korzystać ze swoich akcesoriów to prosimy o zabranie ich ze sobą.

 

Ważne pytania

Czy udział w badaniu EEG jest bezpieczny?

Badanie EEG (elektroencefalografia) polega na rejestrowaniu napięcia elektrycznego pomiędzy elektrodami rozmieszczonymi na skórze głowy. Jest to badanie całkowicie bezpieczne, gdyż elektrody jedynie rejestrują sygnał – w żaden sposób nie generują prądu. EEG w żaden sposób nie oddziałuje więc na badanych.

Czy mając skierowanie do lekarza (np. neurologa) na badanie EEG mogę wykonać takie badanie, uczestnicząc w projekcie?

Badanie EEG wykonywane w projekcie nie służy celom klinicznym i jako takie nie może być wykorzystywane przez lekarza w procesie diagnostycznym. Badania, na które kieruje lekarz muszą być wykonywane w placówkach służby zdrowia.

Czy uczestnicząc w projekcie otrzymam informacje o funkcjonowaniu swojego mózgu?

Osoby badane nie będą poddawane pomiarom EEG w celu postawienia diagnozy klinicznej. Diagnozę z wykorzystaniem zapisu EEG ze względu na wymagane do tego kompetencje przeprowadza tylko i wyłącznie lekarz specjalista (np. neurolog). Pomiary EEG przeprowadzane w ramach projektu będą poddawane tzw. analizie częstotliwościowo-czasowej, w ramach której dokonywane będzie uśrednienie sygnału EEG wielu osób w odpowiedzi na ten sam bodziec. Nie będzie zatem możliwe udzielenie odpowiedzi na takie pytania dotyczące prawidłowości lub nieprawidłowości rejestrowanego sygnału EEG.

Czy badania EEG będzie przeprowadzał lekarz?

By prowadzić badania naukowe z wykorzystaniem EEG/ERP nie są wymagane specjalne uprawnienia. Tego rodzaju uprawnienia konieczne są tylko w przypadku wykorzystania EEG w diagnozie medycznej. Odpowiednio przeszkolony personel badawczy może zatem wykonywać tego rodzaju pomiary w ramach prowadzonych badań naukowych.